CMS (Content Management System) Türkçe dilinde İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir. Peki, CMS nedir ve ne işe yarar?

İçerik Yönetim Sistemi web sitesi geliştirmede kullanılan oldukça popüler bir sistemdir. Bu sistem içerikleri yazılım dili veya kod kullanmadan yönetmeye yarar. Yani bu demektir ki eğer bir web sitesi sahibiyseniz ve sitenize yeni içerikler eklemek istiyorsanız kodlama bilmeden bunu yapabilmeniz CMS sayesinde mümkün olacaktır. Bu açıdan CMS; birçok işletme, haber siteleri, alışveriş siteleri, bilgi sektörü, ticari kuruluşlar veya bireysel kullanıcılar tarafından olmazsa olmazdır. Çünkü hızla gelişen internet dünyasında sürekli bu gelişime ayak uydurmak isteyen bireysel veya ticari internet kullanıcıları CMS ile hayatlarını fazlasıyla kolaylaştırabilir.

Eğer CMS olmasaydı kendi web sitesinde değişiklik yapmak isteyen bireysel internet kullanıcısı veya ticari kuruluş yazılım dili bilen bir uzman aracılığıyla kod yazdırarak web sitesinde değişiklik yapmak isterdi. Bu yöntem hem zorluklara neden olurdu hem uzun sürerdi hem de ekonomik açıdan avantajsız olurdu.

Fakat şimdi CMS sayesinde önceden inşa edilmiş bir web sitesi platformunun arka yüzüne ulaşmak ve kaliteyle oluşturulmuş bir CMS yani İçerik Yönetim Sistemi aracılığıyla web sitesinde değişiklikler yapmak, yeni içerik eklemek veya var olan içeriği silmek çok kolay.

Özel şirketlerin sadece çalışanlarının erişebildiği kendine özel yaptırılmış CMS’leri olduğu gibi, internet aleminde tüm kullanıcıların erişebildiği CMS esas alınarak tasarlanmış web siteleri de vardır. Birçok forum sitesi bu duruma örnektir. En büyük örneklerden biri ise CMS mantığıyla çalışan hem birçok kullanıcıya hem de birçok takipçiye sahip olan WordPress’tir. WordPress, kullanıcıların WordPress platformu üzerinden kodlama yapmadan kendi özgün sitelerini oluşturabilmelerine ve bu sitelere istedikleri içeriği istedikleri zaman yine kodlama yapmadan yüklemelerine olanak sağlar.

WordPress gibi platformların sağladığı kolaylıklar sayesinde günümüzde birçok kullanıcı kolaylıkla web adresi sahibi olmuş ve CMS sayesinde bu web adreslerini de güncel tutmayı başarmıştır. Bu durumda internet ortamında büyük bir bolluk oluşmasına neden olarak bu ortamda rekabet etmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle web sitesi geliştirirken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır.