Django CMS Nedir?

Django CMS, internet kullanıcılarının ücretsiz olarak yararlanabilecekleri açık kaynaklı bir CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sistemi platformudur. Bu platform www (world wide web) tabanlı internet adreslerinde içerik yayınlamaya yarar. Bu program Django ve Python yazılım dillerinde yazılmıştır.

Django CMS Tarihçesi

İlk olarak Django CMS’in birinci sürümü olan Django CMS 1.0, Thomas Steinacher tarafından oluşturuldu. Django CMS 2.0 ise ilkinin Patrick Lauber tarafından yeniden yazılmış halidir. Django 3.0 ise 2013’te oluşturuldu. Django CMS sonradan bir İsviçre şirketi olan Divio AG tarafından desteklendi. Django CMS tam zamanlı geliştiriciler tarafından sürdürülen bir platform haline geldi.

Django CMS Nasıl Kullanılır?

Kısaca Django CMS, uzman web geliştiriciler tarafından geliştirilmiş bir içerik yönetim sistemi inşa etme platformudur. Birçok kullanıcı Django CMS’in hızlı ve kolay kullanılabilir olduğunu söylemektedir. Peki, Django CMS nasıl kullanılır?

Öncelikle, Django CMS yazılımını indirmeniz gerekir. Django’nun kendi sitesinden bu yazılımı ücretsiz olarak indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Fakat öncesinde Django ve Python programlarını da bilgisayarınıza yüklemiş olmanız gerekir. Daha sonra bu yazılımı açarak belli başlı kodlamalarla basit bir CMS oluşturabilirsiniz.

Django CMS her ne kadar yazılımcıların işini kolaylaştırmak için tasarlanmış olsa da bu programı kullanmak için kodlama ve yazılım dili bilgisine sahip olmak gerekir. Django CMS, yazılımcılara zaman kazandırır ve hatasız tasarım üretme imkanı sağlar.

Django CMS Özellikleri

Django’nun müşterilere sunduğu ve bu konuda çok iddialı olduğu en belirgin özelliği yazılımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor olmasıdır. Üstelik kolaylık sağlarken bir yandan da üst düzey kalitede siteler tasarlamayı da vaat ediyor.

Django CMS Müşterileri

Django CMS dünya çapındaki birçok yazılım şirketi tarafından tercih edilmektedir. Django’nun müşterilerine güven sağlayan en büyük özelliklerinden biri ise şirketin her şeyi müşterileriyle paylaşmasıdır. Örnek olarak, Django CMS’in ve geliştiricilerinden biri olan Divio AG’nin bu yazılımlarını geliştiren tam zamanlı bilişim uzmanlarının listesine ulaşabilirsiniz. Django CMS’i destekleyen ve test eden gruplara da aynı şekilde Django’nun kendi web adresinden ulaşabilirsiniz.