Django CMS Nedir?

Django CMS, profesyonel web geliştiriciler için ücretsiz ve açık kaynaklı bir CMS (Content Management System) yazılımıdır. Django CMS, basitçe direkt olarak web sitesi içeriği yaratmayı ve editlemeyi sağlar. Sahip olduğu CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sistemi teknolojisi sayesinde bu sistemle geliştirilmiş web sitelerine tekrardan kodlama yapmadan yeni ve güncel içerikler eklenebiliyor. Özellikle geliştiricisi Divio grupun sunduğu destekle tercih edilen Django CMS’i kendi web sitesi üzerinden indirmek mümkün. Ayrıca kendi web sitesinden yazılımı kullanmak için gereken her türlü bilgiyi edinmek de mümkün, bu durum da bu yazılımı kullanmayı daha da pratikleştiriyor.

Django CMS’i Kimler Tercih Ediyor?

Özellikle ticari kuluşlar veya iş dünyası profesyonel web siteleri için Django CMS kullanmayı tercih ediyor. Django CMS yazılımıyla inşa edilen web siteleri Django’nun kendi web sitesinde yayınlanmakta. Bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık:

L’Oréal: L’Oréal Men Expert’in web sitesi Moccu Ajans tarafından geliştirilirken Django CMS yazılımı tercih edilmiş. Kolay teknolojisi sayesinde Moccu takımı L’Oréal için özel ve responsive (mobil uyumlu) tasarıma sahip bir web sitesi geliştirmiş.

AAMC: AAMC yani Amerikan Tıp Fakülteleri Birliği, doktorların ve tıp öğrencilerinin üye olabileceği bu web sitesini geliştirirken Django CMS kullanmayı tercih etmiş.

The English National Ballet: İngiliz Ulusal Balesi’nin web sitesi Isotho tarafından geliştirilirken Django CMS kullanılmış. Bu sayede İngiliz Ulusal Balesi, web sitesine kolaylıkla güncel olarak yeni programlarını ekleyebiliyor.

Ubuntu Developer: Birçok CMS ile çalışmış Ubuntu Developer, Ubuntu Developer Portal olan son projesini geliştirirken Django CMS kullanmayı tercih etmiş. Böylelikle artan trafiklerinin doğurduğu ihtiyacı Django CMS’in önerdiği çözümle çözmüş.

Neden Django CMS Tercih Ediliyor

  • Güçlü uluslararasılaştırma (i18n) ve çok dilli siteler oluşturma desteği
  • Front-end editleme ve içerik yönetme arayüzüne hızlı erişim
  • Gelişmiş metin düzenleme özellikleriyle editörler için destek
  • Aktif ve destekleyici bir geliştirici topluluğu
  • Geliştiricilerin güçlü araçları, zorlu bir arabirim ile uğraştırmadan çalışmasını sağlayan esnek bir eklenti sistemi
  • Mevcut projeleri kolay ve hızlı entegre edebilme imkanı