Django, Pyhton tabanlı web uygulamaları geliştirme çatısı olarak tanımlanmaktadır. Bunu tam olarak anlamak için Pyton’un ne olduğunu da bilmek gerekir. Pyton, öğrenimi çok kolay olan, programlama sürecini oldukça kısaltan, diğer programlama dillerine göre derleyiciye ihtiyaç duymayan bir programlama dilidir. Böyle bir tabana sahip içerik yönetim sistemi olan Django’da kullanımı kolay ve güçlü bir uygulama çatısı olarak karşımıza çıkar.

Eğer Django web sitesini ilk kez çalıştırırsanız, karşılaşacağımız olay sadece “çalıştırıldı” uyarısı almak olacaktır. Bunun dışında herhangi bir işlem yapmak mümkün olmaz. Bu noktadan sonra bir programcı gibi yeni uygulamalar oluşturmak, birtakım Pyton kodları yazmak, Html şablonları meydana getirmek ve bir veri tabanının kurulması gerekmektedir. Bu işlevleri kolaylaştırmak için bir web framworke ihtiyaç duyulmaktadır. Django frameworkü kurmanın birkaç yolu vardır bunlardan biriside kullanılan sistemde Python’un paket yönetim aracı olan “pip” ‘in yüklenmesidir. Pip kullanma nedeni; ilerde projeye eklenecek bağımlılıkların sorunsuz bir şekilde kurabilmesi içindir. Eğer yeni bir Django CMS projesini çalıştıracak olursak, yönetici ile bağlantı teması sağlamayan ve web sitesinin özelleştirilmesine yardımcı olacak yeteneklere sahip daha işlevsel bir site ile karşılaşırız. Bu aşamadan itibaren, her şey kurulu olarak, bir metin editörü veya Pyton koduna dokunmadan bir statik web sitesi oluşturulmaya başlanır. Devamında sayfalar oluşturulabilir, yönetici tarafından sayfa kategorileri düzenlenebilir, birtakım eklentiler yüklenebilir. Bu açıdan DjangoCMS statik küçük bir web siteye sahip olmak için çok kullanışlı bir çözüm sunmaktadır. Bu bilgiler ışında;

  • Kullanıcı ile iletişim olmayan birkaç sayfadan oluşan bir web sitesi oluşturmak,
  • Pyton geliştirilmesini gerektirecek belirli bir özelliğe sahip olmak, eklenti geliştirmek ve uyum sağlamak,
  • Eğer kullanıcı ile etkileşimli olması istenilen bir siteye ihtiyaç duyuluyorsa bu şartları sağlayacak DjangoCMS ile bütün bunlar gerçekleştirilebilir.

Bu özelliklerin yanında Django CMS’in, Django ile oluşturulmuş dinamik bir web sitesi olduğunu da göz ardı etmemek gerekmektedir. Kullanıcıların çok fazla bilgi gerektirmeden kolay yoldan web tasarımı yapmak istediklerini gören yazılımcılar Django gibi web uygulama çatılarını daha da geliştirecek ve türeteceklerdir.