Web sitesi tasarımı yapılırken çok değişik programlar kullanılabilir. Söz konusu tasarım sırasında geçerli kodlar veya görsel yöntemler kullanarak web sayfası oluşturmak mümkündür. İçerik yönetim sistemleri, tasarım aşamasındaki internet sitesi kapsamında var olan kodları kullanarak tasarım yapmayı kolaylaştırır. Bu sayede özellikle ticari kuruluşlar tarafından, zaman ve parasal açıdan tasarruf etmeyi sağlaması bakımından içerik yönetim sistemleri oldukça fazla ilgi görmektedir. Burada amaç, anlık olarak web sitesi içeriğinde bulunan yazı, grafik, ses ve video dosyaları ile genel ayarların yönetilmesini sağlamaktır. Günümüzde çok çeşitli içerik yönetim sistemleri bulunmaktadır. Özellikle ticari kuruluşlar ve serbest çalışanlar tarafından en çok tercih edilen içerik yönetim sistemleri arasında WordPress, Joomla, Drupal ve OpenCart bulunmaktadır.

Popüler bir içerik yönetim sistemi olan WordPress, ücretli ve ücretsiz versiyonları ile hizmet sunmakta ve devamlı olarak gelişme göstermektedir. Ücretli hizmetten yararlanmak için bir hosting ve alan adına ihtiyaç vardır. Ücretsiz hizmette ise alan adı kullanamama ve bir takım plugin’lerden yararlanamama gibi dezavantajlarla karşılaşılabilir.

WordPress ile kullanıcılar rahatlıkla içerik üretip yayınlayabilirler. Özellikle, web tasarımı konusunda fazla bilgi ve deneyim sahibi olmayan bir kullanıcı Word ortamında çalışıyor gibi kolayca WordPress ile değişiklikler yapabilir. Teorik olarak her çeşit web site tasarımı bu yönetim sistemi ile gerçekleştirilebilir. Bunların yanında WorsPress’i öne çıkartan özellikler arasında kurulum kolaylığı, güncellemeler, tema seçeneklerinin çokluğu, esnek yapısı ve yönetim kolaylığı gibi faktörler bulunur. Tasarlandığı ilk yıllarda blog oluşturma amacıyla yola çıkılmış olsa da, WordPress şu anda birçok konuda hizmet vermeye devam etmektedir.

WordPress diğer sistemlere göre SEO, kurumsallık, güvenlik ve diğer açılardan sağlam bir duruş sergiliyor mu? WordPress tema ve eklenti desteği açısından rakiplerine göre daha fazla fırsat sunuyor denilebilir. Kullanım açısından ise özellikle tasarım konusunda tecrübesi bulunmayanlar için kesinlikle tavsiye edilebilecek bir sistem. SEO açısından da oldukça başarılı bir profile sahip olduğu söylenebilir. Bu konuda Joomla WordPress’i zorlasa da eklenti ve diğer özellikler sayesinde WordPress daha çok öne çıkmaktadır. Güvenlik açısından diğer sistemlere göre daha zayıf bir yapısı olduğu söylenebilir. Çok yaygın kullanımı birçok saldırıya maruz kalmasına sebep olmaktadır. Bu saldırıların ardından WordPress kendi sistemini güncellediği için her daim kullanıcılarına güncel bir hizmet sunabilmektedir.

Bütün bu özellikler WordPress’i oldukça popüler hale getirmiştir.