Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olur?

Mobil uyumlu web sitesi tasarımı diğer adıyla responsive tasarım bir web sitesinin mobil cihazlardaki uyumunu ifade eder. İngilizce’deki responsive kelimesi Türkçe “yanıt verme” anlamına gelmektedir. Yani bu terim web adreslerinin mobil cihazlardaki yanıt verme durumu belirtir. Peki, mobil uyumluluk nedir ve mobil uyumlu tasarım nasıl yapılır?

Mobil uyumluluk, bir web sitesinin tasarım boyutlarının mobil cihazların ekran boyuna göre içerik değişimi olmadan adapte olmasıdır. Bu adaptasyon mobil cihazlarla internete bağlanan kullanıcılara kolaylık sağlar bu nedenle mobil uyumluluk birçok web sitesi sahibine tavsiye edilir.

Peki, mobil uyumlu tasarım nasıl gerçekleştirilir?

Mobil uyumlu bir web sitesi tasarımı elde etmenin birkaç yolu var. Eğer belirli yazılım dillerini ve kodlamaları biliyorsanız bu işi kendiniz yapabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki mobil uyumlu web sitenizi mobil cihazlara yani tabletlere ya da telefonlara göre tasarlamalısınız. Bu işin pozitif yanlarından biri de şu ki eskiden olduğu gibi her boyuta göre farklı bir tasarım yapmanıza gerek yok, yani sabit boyutlarla uğraşmak artık yok.

İkinci olarak bir uzmana başvurarak web siteniz için dilediğiniz mobil tasarıma sahip olabilirsiniz. Bu hususta unutmamalısınız ki tek amacınız başarılı bir mobil uyumluluk olmamalı; tasarımın kalitesi artıkça da ziyaretçi sayınız ve önerilme oranınız da artacaktır.

Eğer web siteniz mobil uyumluysa birçok avantaja sahipsiniz demektir. Artan ziyaretçi sayısı, reklam geliri ve arama motorlarında öncelik gibi avantajları detaylıca inceledik:

SEO Avantajı

Mobil uyumlu tasarımların kazandırdığı avantajlar arasında SEO faktörü de yer alır. Mobil uyumlu siteler Google tarafından fark edilerek arama sonuçlarında daha yukarı çıkma hakkını kazanır çünkü artık internet trafiğinde mobil cihazlardan yapılan aramalar da hatırı sayılır miktarda artmıştır. Ayrıca sadece Google değil, başka birçok arama motoru dana mobil uyumlu bir web sitesini mobil uyumlu olmayana kıyasla daha üst sıralarda tutacaktır.

İşletmelerin Web Adresi İçin CMS

Eğer bir işletmenin web sitesi mobil uyumlu değilse veya mobil uyumlu versiyonu kötü tasarlanmışsa, o işletme yüzde 67’de oranla tavsiye edilmeyecektir.