Mobile Uyumlu (Responsive) Nedir?

Mobile Responsive yani Mobil Uyumlu web sitesi demek normal bir web sitesinin içeriğini değiştirmeden mobil cihazın ekranına göre boyut değiştirmesi demektir. Bir web sitesinin mobil uyumlu olması mobil cihaz kullanıcısına büyük kolaylıklar sağlar. Mobil internet kullanıcılarının sayısının şimdiden çok olması ve her geçen gün bu sayının hızla artması web sitelerinin mobil uyumlu olmasını neredeyse zorunlu hale getiriyor.

Mobil Uyumluluk ve Bilişim Teknolojisi Piyasası

Araştırmalar gösteriyor ki artık neredeyse web sitesi sahibi olmak isteyen her müşteri siteleri için mobil bir versiyon da istiyor. Bu durumda bilişim uzmanına ne gibI sorumluluklar düşüyor? Mobil uyumlu web sitesi isteyen bir müşteri için uzman kimse, IPhone, IPad, Blackberry ve Android gibi platformlar için ayrı ayrı tasarımlar yapar ve tasarımlar tüm ekran çözünürlükleri uyumlu olmalıdır. Önümüzdeki yıllarda bu çeşitliliğin çok daha fazla olacağı düşünülüyor.

Responsive Tasarım (Uyumlu Tasarım) Burada Devreye Giriyor

İngilizce “response” yani “yanıt vermek” kökünden türeyen “responsive” kelimesi tam olarak Türkçe’ye çevrilemiyor olsa da “yanıt verme” anlamına geliyor diyebiliriz. Responsive tasarım da anlam olarak buradan geliyor. Yani, mobil cihazın ekran boyutuna ve çözünürlüğüne dayalı kullanıcı davranışı ve çevresine göre yanıt veren tasarım “responsive tasarım” olarak adlandırılıyor. Bu tam olarak ne demek?

Bu demektir gibi CSS gibi akıllı web teknolojileriyle sağlanan mobil uyumluluk, bilişim uzmanları için tek tek kod yazarak cihazlar için ayrı mobil versiyonlar tasarlama zorluğunu ortadan kaldırıyor. Kullanıcısını algılayan bu mobile uyumluluk (responsive) teknolojisi, bağlanılan mobil veya mobil olmayan cihaza göre web sitesinin ekran boyutunu, çözünülürlüğünü ve gerekli modu otomatik olarak ayarlıyor.

Başka bir deyişle, mobil uyumluluk sayesinde mevcut web sitesi kullanıcıya göre yanıt verme teknolojisine sahip oluyor.

Mobil Uyumluluğun Avantajları

Web sitelerini otomatik olarak adapte eden ve onlara bir nevi “esneklik” kazandıran mobil uyumluluk ya da responsive tasarım teknolojisi, internet dünyasına büyük bir kolaylık sağlıyor. Sonuçta hızla gelişen teknoloji dünyasında “esneklik” sanal alemin olmazsa olmazlarından biridir. Bu avantajların başında tabi ki de zaman faktörü geliyor.