Günümüzde cep telefonları operatörleri müşterilerine farklı imkânlar altında internet erişimi sunmaktadır. Birçok kişinin evlerinde masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla internete bağlanma olanakları varken, aynı kişiler cep telefonları veya tabletlerle internete bağlanmayı tercih etmektedirler. Bunun sebebi, zaman ve mekân şartı aranmadan erişimin kolay ve hızlı olmasıdır.

Mobil bağlantılarda web sitesini ziyaret eden müşteriler için önemli olan bilgisayarlardaki gibi kullanım kolaylığı ile bu işi görebilmeleridir. Daha açık bir şekilde ifade edilecek olursak bilgisayarda açılan bir web sayfası, cep telefonu veya tablet gibi daha küçük ekranlara sahip cihazlarda aynı işlevi görmesi gerekir. Bu durumda şu soruyu sormak yerinde olacaktır: Mobil uyumlu web sayfası ne demektir?

Bu soruya cevap vermeden önce bunun hem hizmeti sunan taraf açısından, hem de ziyaretçi (hizmet alan) tarafına bakan yönünü irdelemek gerekir. Şimdi sorumuzun cevabına bakacak olursak: Web sayfasının mobil uyumluluğu, kullanılan mobil cihazın ekran boyutlarına göre otomatik olarak kendini ayarlamasıdır. Uyumlu bir siteye mobil cihazlardan girildiğinde karşımıza çıkan menüler genellikle normal görünüme göre üsten açılacak şekilde gelerek, kullanımı kolay olan bir görünüme dönüşürler. Özellikle web sayfasındaki önem derecesi düşük olan öğeler gizlenir ve en sade bir biçimde ziyaretçiye görünüm sunulur. Böylelikle ziyaretçinin mobil cihazında ekranını büyütmesi veya küçültmesine (zoom) gerek kalmaz. Yazı karakterleri ve resimler kendiliğinden kolayca okunacak ve görünecek şekle gelirler. Bu özellik mobil uyumluluğun hizmet alan ziyaretçiye bakan yönüdür. Hizmet veren (web sayfası sahibi) açısından ise mobil uyumlu olmayan bir siteniz varsa ve mobil kullanıcılara da hitap etmesi isteniyorsa web sayfasının alan adı yanında birde “m.alanadi.com” şeklinde alt alan (subdomain) versiyonunun olması gerekir. İşte mobil uyumlu olan bir sitede buna gerek kalmadan tarama motorlarında da tek alan adı ile bu iş halledilmektedir. Böylelikle hem hizmet veren ve hem de hizmet alanlar açısından büyük kolaylıklar sağlanmıştır.

Makalenin başında da söylemiş olduğumuz gibi mobil cihazlarla web sayfa ziyaretleri dünyada oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve artmaktadır. Bu sebeple web sayfası kuracaklar için mobil uyumlu web sayfalarının da önemi artmaktadır ve bu görmezden gelinecek önemsiz bir konu da değildir.