İngilizcesi Mobile Responsive olan “Mobil Uyumlu” kavramının direk çevirisi “mobil yanıt verme” anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi Mobil Uyumluluk, bir web sitesinin mobil cihazlardaki çalışma durumunu ifade eden bir terimdir.

Kabaca tanımlamak gerekirse, bir web sitesinin tasarımı o web siteye erişilen mobil cihaza göre şekil alıyorsa, o web sitesi mobil uyumludur.

Bir Web Sitesinin Mobil Uyumlu Olması Neden Önemli?

Geçtiğimiz 2 yılda büyük bir farkla ve hızla değişen internet trafiğindeki akıllı telefon kullanıcısı sayısı oldukça arttı. Bu değişim dolayısıyla web sitelerinde de mobil uyumlu olma gibi değişimlere neden oldu. Günümüzde istatistikler bir web sitesinin mobil uyumlu olması gerektiğini ve mobil cihazlarda güzel gözükmesi gerektiğini açık açık gösteriyor.

İstatistiklere göre internet kullanıcıların yaklaşık yüzde 60’ı bir eğer web sitesi mobil cihazlarda iyi ve hoş görünmüyorsa o işletmeyi tavsiye etmeyecektir. Ayrıca artık dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 50’si, internete bağlanırken öncelikli olarak mobil cihaz kullanmayı tercih ediyor. Hatta Türkiye’de bu oran çok daha fazla. Bunlara ek olarak istatistiklere göre mobil web gelişimi diğerine göre 8 kat daha hızlıdır ve mobil tabanlı aramalar, tüm internet aramalarının yüzde 25’ini oluşturur.

Kısaca çevrimiçi ortamda başarı elde etmek için web sitenizin kaliteyle tasarlanmış bir mobil uyumluluğa sahip olması fazlasıyla önemlidir.

Mobil Uyumluluk Nasıl Elde Edilir?

Bunun için iki yol izleyebilirsiniz: Ya kendiniz yaparsınız ya da bir uzman işe alırsınız. Web sitenizi kendi kendinize mobil uyumlu hale getirmek yapmanız gereken bazı kodlamalar vardır. İşinizi kolaylaştırmak için bazı yazılımlar kullanabilirsiniz ve CSS gibi yazılım dilleri biliyorsanız mobil uyumlu web sitesi yapmak sizin için çok daha kolay olacaktır. Ya da klasik yolu seçip bir bilişim uzmanıyla anlaşabilirsiniz. Uzman kimse ona verdiğiniz yönergeler doğrultusunda sitenizi mobil uyumlu hale getirecektir ve bu işlem günümüzde eskisi kadar uzun veya masraflı sürmüyor. Çünkü artık içeriğin de teker teker değiştirilmesine ya da mobil için ayrı m. veya tab. tasarımlarının teker teker çizilmesine gerek yoktur.