Mobil Uyumluluk (Mobile Responsiveness) Nedir?

Mobil Uyumluluk, İngilizce adıyla Mobile Responsiveness, sanal platformların mobil cihazlardaki yanıt verme veya vermeme durumunu tanımlayan bir terimdir. Yani en basit şekliyle eğer bir web sitesi mobil uyumlu ise, o sitenin bilgisayar görünümü mobil görünümden farklı olur. Web sitesi mobil cihazlar için farklı tasarlanarak mobil kullanıcılara kolaylık sağlar. Eğer böyle bir durum söz konusuysa o web sitesi mobil uyumlu bir web sitedir. Mobil uyumlu olmayan adreslere de mobil cihazlardan bağlanılabilir ama web sitelerinin mobil için özel olarak sunulmuş sürümleri o web sitelere birçok ayrıcalık sağlayacaktır.

Web Sitesi Geliştirmede Mobil Uyumluluk Önemi

Bir web sitesi geliştirirken bu sitenin mobil uyumlu olması önemlidir. Peki, neden? Mobil uyumlu web sitelerinin avantajlarını aşağıda sıraladık:

  • Dünyada arama motorlarından yapılan aramaların büyük bir kısmı artık mobil cihazlardan yapılıyor. Mobil cihaz kullanımı son zamanlarda ciddi ölçüde yaygınlaşmıştır. Bu demektir ki mobil uyumlu bir web sitesinin çok daha fazla ziyaretçisi olacaktır.
  • Mobil uyumlu web siteleri mobil cihazlarda daha hızlı çalışır.
  • Mobil uygulama oluşturup bütçe veya onay süresi gibi zorluklarla uğraşmaya gerek kalmadan servisin mobil cihazlar tarafından kullanılmasını sağlar.
  • Mobil uyumlu sitenizde yayınlayabileceğiniz mobil reklamlar size daha fazla reklam geliri kazanma şansı verir.
  • Mobil uyumlu web siteler, uyumlulukları sayesinde Google gibi arama motorlarında daha yukarı çıkacaklardır.

Özellikle Google bu konuda web sitesi sahiplerini bilgilendirmek için çalışmalar yürütmektedir. Google’ın web sitesi sahiplerine tavsiyesi sitelerinin mutlaka mobil uyumlu olması gerektiği yönünde çünkü Google istatistiklerine göre bir web sitesine giren bir ziyaretçi büyük bir olasılıkla o siteye mobil bağlantıyla bağlanmıştır. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse Google size ne yapacağınızı adım adım söylüyor ve ayrıca SEO konusunda da sizi bilgilendiriyor. WordPress tabanlı sitelerde bile Google kullanıcıları bilgilendirmeyi unutmuyor.

Fakat bu konudaki önemli bir nokta ise bir web sitesinin mobil uyumlu versiyonun kaliteli bir şekilde tasarlanmış olması, aksi halde o web sitesi mobil uyumlu olmasına rağmen ziyaretçi kaybedecektir.