CMS Nedir?

CMS (Content Management System), Türkçe adıyla İçerik Yönetim Sistemi, web sitelerine sürekli olarak en baştan kodlamalar yazarak yeni içerik eklemek yerine kodlamalarla uğraşmaya gerek kalmadan içerik yönetmeyi sağlayan bir sistemdir. Yani, bir web sitesi yöneticisi eskiden web sitesine bir içerik eklemek veya değiştirmek istediğinde teker teker kod yazmak zorundaydı. Fakat şimdi CMS yazılımları sayesinde bir web sitesinde içerik değişikliği vb. işlemler yapmak çok daha kolay.

CMS hem zaman kazandırıyor hem daha ekonomik hem de yazılım dili bilmeyen kullanıcılara da çeşitli fırsatlar yaratıyor. WordPress, CMS adına verilebilecek en büyük örneklerden biri.

WordPress hem kullanıcılarına değişik web sitesi tasarımları sağlıyor, hem onlara tasarımlarına ekledikleri içerikleri istedikleri zaman değiştirme imkanı tanıyor. Böylelikle kullanıcılar yazılım dili bilmeye gerek kalmadan web sitesi sahibi bile olabiliyor. Ancak şu da bir gerçektir ki CMS kullanıcıları yazılım dili bilirse çok daha çeşitli platformlara büyük kolaylıklarla sahip olabilir.

CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sistemi günümüzde birçok farklı sektör tarafından kullanılmaktadır. Sadece bilişim sektörüyle sınırlı kalmayan bu sistemi internet dünyasında kullanmayan neredeyse yok. Alışveriş siteleri, güncel haber siteleri, forum siteleri ve daha birçok çeşit bu sistemi kullanmayı haklı olarak tercih ediyor. Günümüzde birçok ticari kuruluşun web sitesinin kendine ait bir İçerik Yönetim Sistemi var.

Popüler CMS’ler

Günümüzde 2 milyara yakın web sitesi var. Artan ihtiyaç doğal olarak artan çeşitliliği de beraberinde getiriyor. Günümüz piyasasında CMS hizmeti sağlayan birçok yazılıma rastlamak mümkün. Bu programlardan bazıları kalitesiyle ve uzun yılların altyapısıyla daha pöpüler olmuştur.

Hangi CMS servisinin hangi özelliklerine göre daha popüler olduğunu inceledik:

  • Popüler CMS servislerinin başında WordPress gelir. WordPress tam olarak CMS yazılımı olmasa da çalışma mantığı bu sisteme dayalıdır ve kullanıcılara en ayrıcalıklı CMS hizmetini o sunar. Çünkü WordPress’te her şey hazır şablonlar halindedir ve bu sayede web sitesi elde etmek için hiçbir yazılım bilgisine gerek yoktur. Dünyadaki web sitelerinin neredeyse 3’te biri WordPress altyapısıyla oluşturulmuştur.