Tam olarak bir CMS (Content Management System) yazılımı yani İçerik Yönetim Sistemi yazılımı olmasa da çalışma mantığı CMS’e dayalı olduğu için en popüler CMS platformu olarak WordPress’i göstermiştik. Diğer CMS yazılımlarını da popülerlik sırasına göre aşağıda sıraladık:

  • Dünyaya hızla yayılan WordPress yeniliğinden sonra WordPress gibi birçok platform daha ortaya çıktı. Tüm www. (worl wide web) tabanlı web sitelerinin yüzde 30’unu WordPress tabanlı internet adresleri oluştururken, yüzde 10 gibi bir yüzdeyi diğer platformlar oluşturuyor. Bu platformlara örnek olarak Joomla, Drupal, Shopify, Squarespace ve Magento gibi isimler verilebilir. Bu online platformların hepsi ücretsiz olarak kullanılabilir fakat bazı ekstralar ücrete tabi tutulabilir.
  • Popüler CMS’lerden biri de Django CMS. Django CMS tam anlamıyla bir Content Management System yani İçerik Yönetim Sistemi yazılımı. Bu program dünya genelinde az bir yüzdeyi kapsamasına rağmen yazılımcılar arasında oldukça popülerdir. Çünkü Django CMS aslında bilişimcilerin işini kolaylaştırmaya yarayan bir içerik yönetim sistemi oluşturma yazılımıdır. Yani bu programı kullanabilmek için belli başlı kodlama ve yazılım dili bilgisi gereklidir. Böylelikle bu yazılım kullanılarak özgün bir CMS tasarımı oluşturulabilir. Django’nun diğer yazılımları gibi Django CMS de profesyonel bilişim uzmanları tarafından tercih edilmekte olup büyük kuruluşların web sitesi için CMS oluşturmayı hedefler. Üstelik Django CMS kullanıcılarına tamamıyla ücretsiz olarak sunulan bir yazılımdır.
  • Yazılım deyince akla gelen ilk isimlerden biri şüphesi Adobe’dur. Adobe, bilişim dünyasının birçok farklı dalındaki yazılımlarıyla hepimizin hayatlarında yer almayı başardı. Tabi ki de popülerliğini hızla artıran CMS dalında da Adobe yazılım üretmekten geri kalmadı. Adobe Dreamweaver, CMS oluşturmada yazılımcıların tercih ettiği profesyonel ve ücretli bir program. Tam anlamıyla CMS oluşturmak için yaratılmamış olsa da, Adobe Dreamweaver programını kullanarak CMS özelliği bulunan bir web sitesi geliştirmek mümkün. Fakat WordPress gibi programların aksine, bu yazılımı kullanmak için önce web ağı geliştirme bilgisi edinilmelidir.

Sonuç

Sonuç itibariyle internet alemindeki 1.8 milyar web sitesinin 3’te 1’inin online CMS platformlarıyla geliştirildiğini biliyoruz. Yani her 4 kişiye 1 web sitesinin düştüğü bu internet dünyasında web sitesi sahibi olmak isteyen kullanıcılarının bu ücretsiz platformlar sayesinde bunu başardığını görebiliyor. Ancak daha profesyonel çalışmalar için yazılımlar tercih edilmelidir.