CMS (Content Management System) Nedir?

CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sitemi, hazır bir web sitesine tekrardan kodlama yapmadan mevcut kodlamayı kullanarak yeni içerik eklemeyi ya da mevcut içeriği değiştirmeyi veya silmeyi sağlayan bir sistemdir. Yazılımcılar özgün bir CMS oluşturabilirler veya internet kullanıcıları CMS mantığı ile çalışan online bir platform kullanarak web sitesi geliştirebilirler. Yazılım dili ya da kodlama bilgisi gerektirmediğinden, aynı zamanda çok daha kolay ve hızlı olduğundan kullanıcılar genellikle online ve ücretsiz CMS platformlarını tercih eder.

Peki, bu platformlar nelerdir ve hangileri daha popülerdir?

Popüler Online CMS (Content Management System) Platformları

  • WordPress: WordPress dünyanın en popüler blog ve web sitesi oluşturma ağıdır ve çalışma mantığı CMS üzerine kuruludur. Bu platform o kadar popülerdir ki; internet dünyasındaki tüm web sitelerinin yüzde 30’u WordPress ile oluşturulmuştur. WordPress, kullanıcılarına ücretsiz olarak web tasarımları sağlar. Bu tasarımları diledikleri gibi geliştiren kullanıcılar aynı zaman kendilerine özel yönetici ağıyla istedikleri zaman web sitelerinin içeriklerini de yönetebilirler. Sadece bunlarla sınırlı kalmayan WordPress, kullanıcılarına kendize özel mail platformu da sağlıyor.
  • Drupal: Kendine WordPress’i örnek alan bu platform, sunduğu farklı ve ücretsiz tasarımlarıyla kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmış. Fakat WordPress’e kıyasla Drupal’ın kullanıcı sayısı 20 kat daha az. Yine de Drupal hızlı bir şekilde kitleleri çekmeye devam ediyor.
  • Blogger: Blogger, blogcuların tercih ettiği en eski platformlardan biri. Her üyesine “blogspot” tabanlı bir web adresi veren Blogger ile blogcular büyük bir kitleye hitap etmeyi başardı. Bloglarıyla büyük ziyaretçi sayısına sahip olan Blogger’ın ise kullanıcı sayısı 1 milyon da 15.000, yani Drupal’dan 1 milyonda 8.000 kişi daha az. Ancak blogger kullanıcılarına değişik tasarım imkanı sunmadığı gibi WordPress ve benzer platformların sunduğu domain ayrıcalıklarını da sunmuyor.
  • Joomla: Joomla, 2 milyon kullanıcısıyla WordPress’ten sonraki en aktif CMS platformu. WordPress’e göre daha değişik bir CMS mantığı vardır. Geliştirilmiş özellikleriyle bilişim uzmanları tarafından da tercih edilen bu platformun en ayrıcalıklı özelliği kaliteli ara yüzüdür. Joomla’yı bilgisayarınıza indirerek binlerce tasarıma ulaşabilirsiniz.