SEO Ne Demek?

SEO yani Search Engine Optimization, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bu kelime öbeği ise belli bir web sitesinin arama motorları için en iyi duruma getirilmesi durumunu ifade eder. Yani web sitesini Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak isteyen bir kullanıcı, SEO çalışması yapmalıdır. Arama motorlarında organik bir şekilde yani para ödemeden üste çıkmak için yapılan çalışmalar sürecine SEO süreci denir. Örneğin, bazen Google’ da arama yaptığımızda üst sıralarda reklam sonuçları görüyoruz. Bunların altında da sadece kendi site içeriği ile, yani organik bir şekilde üst sıralarda bulunan web siteleri vardır. Bu siteler uzun yıllar boyunca üst sıralarda kalarak birçok kitleyi çekebilir.

SEO çalışması yürütmenin belli başlı birkaç yolu vardır. Bu yolları inceledik ve bu yazımızda sizlere aktarıyor olacağız.

İçerik Temeldir

Öncelikle web sitenizin sağlam bir içeriğe sahip olması gerekir, bu içerik her şeyin temelini oluşturur. Bu içerik metin olabilir, resim olabilir veya video olabilir. Kısaca Google gibi bir arama motorunda aratılabilecek her şey içeriktir.

Anahtar Kelime

Arama motorlarında sıkça aranan kelime veya kelime gruplarıyla ilgili içerik sahibi olup web sitesinde yayınlamak, o web sitesini yukarı taşıyacaktır. Bu duruma casino oyunlari gibi popüler öbekler örnek verilebilir.

Sayfa Düzeni Çok Önemlidir

Özellikle Google’ın sayfa düzeni konusunda verdiği tavsiyeleri dikkate almak işe yarayacaktır. Sonuçta dünyada en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Bunun için meta başlık veya meta meta tanım gibi bazı faktörleri incelemeniz gerecektir. Aynı şekilde sayfanız için belirli etiketler oluşturmakta da fayda var.

Link İnşası

Özellikle Google’ın sahip olduğu algoritma; forum, blog veya sohbet siteleri gibi sitelerde bulunan ve herkesin görebileceği link’lere dikkat eder. Bu demektir ki web sitenizin link’i başka sitelerde paylaşılmışsa, arama motorlarında üst sıralara çıkma şansınız kesinlikle artacaktır.

Ziyaretçi Ziyaretçiyi Çeker

Web adresinin ziyaretçi sayısı artıkça arama motorları bunu fark edecek ve söz konusu siteyi yukarılara taşıyacaktır. Bu durum da o web adresine daha fazla ziyaretçi getirecektir. Bu da SEO çalışmasını daha da başarılı hale getirir.