İngilizce açılımı Search Engine Optimization olan SEO terimi Türkçe “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Peki, bu ne anlama geliyor?

“Optimizasyon” kelimesi en uygun hale getirmek anlamına gelir. Arama Motoru Optimizasyonu ise belli bir kelimenin veya konunun veya bir ürünün Google, Yandex vb. arama motorlarında aranması halinde hedef web sitesinin üst sıralara çıkmasını amaçlar. Web sitesi geliştirilmesinde SEO etkeni büyük bir rol oynar. Büyük bir kitleye ulaşmayı hedefleyen web siteleri için devreye özellikle SEO konusunda uzmanlaşmış profesyonel internet reklamcıları girer.

SEO çalışması yürütmek için uzun bir süreç gereklidir. Bu süreç web sitesi analizi, müşterinin ihtiyacının belirlenmesi, anahtar kelime araştırması, orijinal içerik yazımı, web sitesi optimizasyonu, SEO sunumu, bağlantı kurulumları ve rapor verme gibi aşamaları kapsar.

Tüm bu çalışmalar yürütülerek hedef web sitenin en iyi hale gelmesi hedeflenir. Her web sitesi için müşterinin ihtiyacına göre farklı bir “en uygun hal” tanımı vardır ancak tüm müşteriler çoğunlukla kendi web sitesinin arama motoruna yazılan kelimelerle uyumlu olması halinde en üst sıralarda yer almasını ister. Böylelikle daha fazla kitleye ulaşabilir ve bu durum da birçok avantajı beraberinde getirir.

Hedef web adresinin özellikle Google’ın anahtar kelime veya etiket (tag) sözlüğüne eklenmesi SEO açısından çok önemlidir. Ayrıca bir site için başka sitelerde (forum sitesi, bloglar vb) yapılan yorumlar veya tanıtım yazıları gibi link belirtilen paylaşımlar ana sitenin SEO değerini artırarak o siteyi arama motorlarında daha üst sıralara taşıyacaktır. Fakat yine de iyi bir SEO sonucu almak için, yani hedeflenen web adresini arama motorlarında en üst sıralarda gözükmesini sağlamak için en önemli etken reklam etkenidir. Reklamlar aracılığıyla internet kullanıcılarına ulaşan web sitesinin ziyaretçi sayısı her geçen gün artacaktır ve Google gibi arama motorları bu hareketi kayıt edecektir.

Kaliteli yürütülmüş bir SEO çalışmasının kazandırdığı en büyük avantajlardan biri ekonomi faktörüdür. SEO sayesinde daha büyük bir kitleye ulaşan web site sahipleri veya şirketler reklam geliri başta olmak üzere birçok farklı kaynak sayesinde sermaye elde edebilirler.