SEO uyumlu web sitesi aslında Google uyumlu bir web sitesi demektir. SEO, Türkçe’de arama motoru optimizasyonu demektir. Bunu artık herkes biliyor ve önemi her geçen gün daha da artıyor. Bu yazıda teknik olarak detaylardan bahsetmek yerine herkesin rahatlıkla anlayabileceği tarzda bilgiler aktaracağız ve böylece, aksi durumda yani SEO uyumsuz bir web sitesinin başına gelebilecekleri öğrenmiş olacağız.

Bir web sitesi oluştururken haliyle öncelikli olarak içeriğine neler koyacağımız ve neyi hangi ölçüde ve nasıl sunacağımız ile ilgili konulara odaklanacağız. Harika içeriğe sahip bir web sitesi oluşturduk fakat Google araması sonuçları hiç açıcı değil, yani, sitemiz arama motorlarının ilk sayfalarında ve ilk sıralarında değil. Aramayı yapan kişi normal olarak ilk sayfada ve ilk sırada gördüğü web sitelerini açacak ve diğer sayfalara nadiren başvuracaktır. Böyle olunca da içeriğine onca emek verip özenle hazırladığımız web sitemiz, çok fazla ziyaretçi almayacaktır. Çünkü web siteleri “başka yerde şubemiz yoktur” mantığı ile oluşturulmuş şeyler değildir. Günümüzde bir çok web sitesi bir çok dili destekleyecek şekilde oluşturuluyor ve neredeyse bütün dünyaya ulaşmayı hedefliyor.

Arama motorlarına ait örümcekler (arama motoru botu denmektedir) web sitenize ulaşır adeta sitenizi inceleyen bir müfettiş gibi çalışır. Sitenizi indeksleyerek kayıt altına alır ve ilişkilendirilmiş kategoride bulunmasını sağlar. Sitenin kurgusu SEO kurallarına uygunsa bu inceleme sonucunda siteniz doğru anahtar kelimeler ve iyi puanlarla kendisine üst sıralarda yer edinebilir. Dolayısıyla sitenizin iç SEO kriterleri denilen ve arama motorlarının beklediği kriterlere uyumlu olması gerekiyor.

Bunların en önemli olanlarını maddeler halinde sıralarsak:

  • Web sitesinin URL bağlantısında mutlaka anahtar kelime bulunması gerekir.
  • Başlık kısmında yine anahtar kelime kullanılmış olmalıdır.
  • Açıklama kısmında yazılan ifadenin içinde de anahtar kelime geçmesi gerekmektedir.
  • Web sitenizde haliyle resimler kullanacaksınız. Bu resimlerde de muhakkak etiket kullanılması şarttır. Sitenizdeki tek bir resimden bile sitenize ulaşım mümkün olmalıdır.

Bunlar sitenizin içeriğinde bulunması gereken ve sitenizin arama motorlarına uyumlu olması için gereken önerilerden bazılarıdır. Görüldüğü gibi, ben içeriği tam olması gibi kaliteli ve adeta dört dörtlük yapayım, nasılsa ziyaretçisi olur dememek gerekir. Sitenizin varlığından yıllarca kimsenin haberi olmaz ve aslında yaptığınız onca güzel emek de heba olur gider.