Geçmişte birçok kişi web tasarımı yaparken oluşturulan site düzeninin arama motorları üzerindeki etkisini düşünmeden hareket etmekteydi. Ancak günümüzde bir web sitesinin arama motorlarında en üst sıralarda olması artık büyük önem arz etmektedir. Çünkü müşteriler tarafından ilk bakılacak olan siteler en üst sırada olanlardır. Siteye bu özellIğI sağlayacak olan sitenin SEO (Search Engine Optimiszation) uyumluluğudur. Bir sitenin SEO uyumlu olmasının genel kuralı içeriklerinin bilgi açısından zengin ve müşteri isteklerini karşılayıcı nitelikte olmasıdır.

Web siteleri farklı teknolojiler kullanılarak tasarlanmaktadır. Her ne kadar tasarım açısından değişik ve etkileyici temalarla siteler oluşturulsa da günümüzde web siteleri açısından en önemli özellik SEO uyumlu olmasıdır. Oluşturulacak sitenin içeriğinde hem görsel hem de metin içeriklerinin bulunması uyum açısından önemlidir.

Bunun için izlenecek iyi bir içerik stratejisinin önceden belirlenmesi çok önemlidir. Metin olarak hazırlanacak yazıların en az 300 kelimeden oluşmasına dikkat edilmelidir. Yazılar hiçbir yerden kopyalamadan özgün olarak hazırlanmalıdır. Görseller muhakkak bir başlık altında olmalı, mümkünse alt başlıklar kullanılmalıdır. Başlıklar yazı içerisinde kullanılan anahtar kelimelerden en az birini içerecek şekilde olmalıdır.

İçeriğin yanında site başlığının da önemi büyüktür. Siteye isim verirken akılda kalıcı ve telaffuzu kolay olan bir isim seçilmelidir. Dinamik bir site oluşturmak sitenin güncellenebilmesi açısından da önemlidir. SEO uyumluluğu, bir sitenin başlangıcında yapılmış olan işlemlerin sonradan da geliştirilmesinde yardımcı olacaktır. Bu durumda iş sitenin yayına hazır hale getirilmesi ile bitmemekte, yayından sonrada SEO yardımıyla eksiklerin giderilmesi sağlanmaktadır. Tüm bunların yanında birde kullanımı gün geçtikçe artmakta olan mobil uyumluluğunda sitede bulunması ziyaretçi memnuniyeti açısından ayrıca önem taşımaktadır.

Bir web sitesinin arama motorlarında popüler olması için ziyaretçi sayısında artış dikkate alınan bir diğer bir husustur. Yukarıda sıralanan özellikler dikkate alınarak hazırlanmış bir web sitesinin sonucunda da bu artış doğal olarak gelecektir.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki, tüm bunlar yine de arama motorları optimizasyonu için yeterli olmayıp, sitenin sürekli güncel tutulması, uygun içerik ve özgün üretilmesi, kullanıcı tecrübesi, sosyal medya içerisindeki site yönetimi gibi konularında aktif olarak ele alınması gerekir. Kısaca hazırlanan SEO uyumlu web sitesinin meşhur olması için yapılan tüm tanıtım ve reklamların sonucunda arama motorlarında üst sıralarda olması muhtemel ve güçlü bir ihtimaldir.