Django CMS Nedir?

Django CMS, web sitesi geliştiricilere CMS (Content System Management) yani İçerik Yönetim Sistemi oluşturmada kolaylık sağlayan ücretsiz bir yazılımdır. Peki, CMS nedir?

CMS (Content System Management) Nedir?

Açılımı Content Managent System olan CMS, İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir. Bu sistem kullanıcıların web sitesine kodlama yapmaya gerek kalmadan içerik eklemesini sağlayan bir sistemdir. Sağladığı kolaylık ve zaman kazancı ile günümüz internet dünyasının büyük bir bölümü bu sistemi kullanmayı tercih etmektedir.

Django CMS Nasıl Çalışır?

Django, Python altyapısıyla oluşturulmuş bir yazılımdır. Açık kaynaktır ve ücretsiz olarak her kullanıcı tarafından indirilebilir. Django’nun sitesinde yazanlara göre Django CMS, geliştiriciler ve içerik yöneticileri için CMS oluşturulmasını sağlıyor. Fakat Django CMS, WordPress gibi her kullanıcı tarafından tercih edilmiyor. Evet, erişim her kullanıcı için mümkün fakat bu yazılım kullanım açısından profesyoneller için tasarlanmış durumda. Birçok şirket web sitesini yaptırırken bu yazılımı tercih ediliyor.

İçerdiği örnek şablonlarla, değişik araçlarla, içerik editleme sistemi ve daha birçoğuyla web geliştiricilere oldukça kolaylık sunuyor. Halihazırdaki CMS projeleri bile Django CMS ekibinin desteğiyle Django uyumlu hale getirilebiliyor. Yani Django, web geliştiricilerin işini kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyor.

Django CMS’i Kimler Kullanıyor?

Django CMS’in güvenilirliğini kanıtlayan en büyük etkenlerden biri şüphesiz Django’nun müşterileridir. Django CMS NASA, Cardiff Üniversitesi ve L’Oreal gibi dev kuruluşlar tarafından tercih edilerek güvenilirliğini ve kalitesini tüm dünyaya gösterdi.

Django CMS Kimdir?

Kurulduğu ilk yıllarda başarıya imza atan Django CMS daha sonra Divio Bilişim Şirketi tarafından desteklendi. Bu şirketin tam zamanlı uzmanlarıyla geliştirilen sonraki sürümler şu anda internette mevcut. 2007’den beri Django için web geliştiriciliği yapan Divio grup, ayrıca bu yıldan beri Django CMS üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Divio’nun şu anda tüm dünya genelinde profesyonel ortakları bulunmaktadır ve bu ortaklar müşterilerin Django CMS ile yaşadığı herhangi bir sorun halinde yardım etmeye hazır. Yani profesyoneller için ücretsiz olarak sunulan Django CMS yine profesyoneller tarafından yardım imkanı da sağlıyor, bu da Django’nun en ayrıcalıklı artılarından biridir.